کیک اسفنجی


این دستور یک کیک اسفنجی ساده هست که فوق العاده پوک در میاد من برای تمام تولدها یا

مهمونیها از این پایه کیک استفاده می کنم و همه خیلی خوششون میاد شما هم بهتره امتحان

کنین .


مواد لازم کیک اسفنجی :

تخم مرغ ۴ عدد که به دمای محیط رسیده باشه

روغن مایع یا کره ۲ قاشق سوپخوری (کره باید به دمای محیط برسه)

آرد  ۱۱۵ گرم یا یک پیمانه

شکر ۱۱۵ گرم یا یک دوم پیمانه

وانیل یک چهارم قاشق چایخوری

رنده پوست لیمو ترش ۱ قاشق غذاخوری

بیکین پودر ۲/۱ (نصف) قاشق مرباخوری


طرز تهیه کیک :

فر را یک ربع قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم.

قالب مورد نظر را کاغذ روغنی میندازیم .

سفیده و زرده را از هم جدا می کنیم.

توجه:

۱ـ ظرف سفیده و سر همزن نباید چرب باشه چون باعث میشه سفیده نبنده.بهتره سفیده در ظروفی غیر از پلاستیک زده بشه چون ظروف پلاستیک هر چقدر هم که شسته بشن باز چربی را در خودشون نگه میدارن.

۲ـ زرده نباید داخل سفیده وارد بشه چون باعث میشه سفیده نبنده در صورتی که مقداری زرده به سفیده اضافه شد به کمک پوست تخم مرغ به راحتی اون را از سفیده جدا کنید.

آرد و بیکین پودر را با هم سه بار الک می کنیم.

سفیده ها را با همزن میزنم تا کف کنه نصف شکر را بهش اضافه می کنیم و با سرعت تند همزن میزنیم تا شکل بگیره و از ظرف نریزه و جای همزن روی سفیده باقی بمونه .

توجه:

سفیده باید فقط در یک جهت زده باشه تا فرم بگیره اگر مرتب تیغه همزن را به جهات مختلف بچرخونید آب میندازه و فرم دلخواه را نمی گیره.

زرده ها را میزنیم به همراه شکر و وانیل و رنده پوست لیمو ترش در نیمه زدن روغن مایع یا کره را بهش اضافه می کنیم اینقدر باید هم زده بشه تا کرم رنگ و حجمش دو برابر و کشدار بشه مثل عسل.

زرده را به سفیده اضافه می کنیم آرام و با کمک لیسک و در همون جهتی که سفیده را هم زدیم هر دو را مخلوط می کنیم آرد و بیکین را به آرامی روی مایه در چند نوبت الک می کنیم و به آرامی باز در جهت زدن سفیده با لیسک مخلوط می کنیم همزدن تا وقتی ادامه پیدا می کنه که مواد مخلوط بشن و بلافاصله باید قطع بشه .

مواد را در قالب میریزیم کمی قالب را تکون میدیم که همه جا یکسان مواد پخش بشه بعد در طبقه وسط فر میذاریم به مدت ۴۰-۴۵ دقیقه .

توجه :

یک ربع اول به هیچ عنوان در فر را باز نمی کنیم در غیر این صورت پفش میخوابه بعد از نیم ساعت چون دمای فرهای مختلف متفاوت هست بهتره که حواستون به کیک باشه .

در آخر کار یک سیخ چوبی را در کیک فرو می کنید اگر چیزی بهش نچسبید کیک آماده است .ولی معمولا بعد از مدت ذکر شده کیک آماده است اینا را عنوان کردم برای افرادی که تازه کار هستند و شک و شبهه دارن.

کیک را بیرون میاریم معمولا کیک ها بعد از بیرون اومدن از فر کمی پفشون میخوابه که مسئله ای نیست .

اجازه میدید تا کیک در قالب سرد بشه بعد با کمک یک کارد دور کیک را از قالب جدا می کنیم و کیک را در میاریم و به آرامی کاغذ کیک را می کنیم .

 

موضوعات مرتبط: کیک (10)

نوشته شده در یکشنبه بیست و دوم آذر ۱۳۸۸ساعت 8:46 توسط شاپرک|      قالب ساز آنلاین